V seodelovanju z Združenjem manager bomo predstavili splošno sliko vloge žensk v gospodarstvu in družbi, stanje na področju uravnotežene spolne zastopanosti na pozicijah odločanja drugje in kakšno je stanje pri nas. Obe združenji bosta v letošnjem letu z namenom napredka na tem področju pristopili k oblikovanju predloga zakona po vzoru drugih članic EU in svojo pobudo predstavili javnosti in zakonodajalcu. Prav tako se pričakuje evropska direktiva, ki je bila zadnje desetletje v predalu in bo to področje uredila na ravni EU.
Na webinarju boste izvedeli:
kakšno je stanje na področju uravnotežene spolne zastopanosti v upravah in nadzornih svetih borznih in državnih družb v Sloveniji v primerjavi s članicami EU;
kakšni so izsledki mednarodnih raziskav na temo spolne uravnoteženosti;
kakšna so možna izhodišča za predlog zakona pri nas.
Partner dogodka:
Program
04. 03. 2022
10.55
Prijava in registracija udeležencev
11.00
O vlogi žensk v gospodarstvu in družbi
Melanie Seier Larsen
Melanie Seier Larsen
izvršna direktorica in partnerica v Boston Consulting Group ter članica UO Sekcije managerk pri Združenju Manager
*
Kaj nam o spolni uravnoteženosti na pozicijah odločanja povedo mednarodne raziskave?
mag. Barbara Žibret Kralj
mag. Barbara Žibret Kralj
Barbara Žibret Kralj, je diplomirala na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Je dobitnica fakultetne Prešernove nagrade in nagrade Banke Slovenije. Izkušnje iz področja financ je pridobivala na University of Glasgow. Na ekonomski fakulteti v Ljubljani je zaključila magistrski študij in pridobila naziv magistrica znanosti. Barbara je sodelovala kot asistentka na Ekonomski fakulteti v Ljubljani na katedri za računovodstvo in revizijo.
Barbara je bila članica posebne ekspertne skupine v okviru Deloitte Srednja Evropa, ki revizijskim skupinam družbe svetuje in je odgovorna za zapletenejša vprašanja, ki se pojavljajo v okviru Mednarodnih standardov računovodskega poročanja. Kot pooblaščena revizorka je registrirana pri Slovenskem inštitutu za revizijo in ima več kot 15 let izkušenj v zunanji reviziji. Pri revidiranju se je specializirala za večje skupine podjetji in zavarovalniški sektor ter je sodelovala pri reviziji številnih projektov v zasebnem in javnem sektorju.
*
Kakšna je spolna uravnoteženost v slovenskih družbah?
mag. Irena Prijović
mag. Irena Prijović
Od leta 2004 zaposlena kot izvršna direktorica Združenja nadzornikov Slovenije, s katerim je povezana že od njegove ustanovitve leta 1997. Je diplomirana ekonomistka (Univerza v Ljubljani), ki je študij nadaljevala na Fakulteti za družbene vede, kjer je magistrirala z delom: Učinkovitost delovanja nadzornih svetov. Profesionalno se ukvarja s tematiko korporativnega upravljanja in vodenjem neprofitnih in nevladnih organizacij. Na področju korporativnega upravljanja se ukvarja s postavljanjem različnih standardov, kodeksov in priporočil, raziskavami in certificiranjem znanj za delovanje v nadzornih svetih in upravnih odborih. Je soavtorica in urednica različnih publikacij in priročnikov s tega področja. V praksi deluje kot predavateljica in svetovalka s področja korporativnega upravljanja pri nas. V letu 2015 je svoje poznavanje dela nadzornih svetov nadgradila z izobraževanjem s področja učinkovitosti upravnih odborov na Harvard Business School. Je tudi predavateljica in izvajalka projektov samoocenjevanja nadzornih svetov.
Od maja 2010 do aprila 2017 je bila članica (od leta 2013 namestnica predsednika) nadzornega sveta Petrola d.d. in članica revizijske komisije. Od novembra 2018 je predsednica nadzornega sveta JP Uradni list, d.o.o., od avgusta 2019 pa članica nadzornega sveta Športne loterije, d.d. Od septembra 2018 je članica Komisije za prejemke pri DUTB, d.d. in od leta 2013 članica Akreditacijske komisije nadzornega sveta KAD d.d.
Od aprila 2017 do aprila 2019 je bila predsednica ecoDa (European Confederation of Directors' Association) v Bruslju, kjer je že vrsto let aktivna kot članica Upravnega odbora ter različnih delovnih skupin in komisij. Je tudi članica ECGCN (European CG Codes Network). Že vrsto let mednarodno sodeluje in predava pri IFC Corporate Governance Group, ki deluje v okviru Svetovne banke. Od leta 2012 je svetovalka Svetovne banke na projektih v JVE in Evroaziji.
Irena Prijović, MSc, has since 2004 worked as Executive Director of the Slovenian Directors’ Association in Ljubljana. Her career is professionally dedicated to Corporate Governance (CG) consultancy, research, drafting of professional standards and codes and educational and certification activities within the association. She is an editor and (co)author of different CG publications and manuals in Slovenia.
She is internationally active. In 2009, she became a CG trainer licensed by IFC and the Global Corporate Governance Forum (GCGF). In 2012, she became temporary World Bank consultant engaged by IFC and GCGF. Between 2017 and 2019 she was a Chair of ecoDa (European Confederation of Directors’ Association) in Brussels since 2017. She has also been a supervisory board member of Petrol, d.d. Ljubljana from May 2010 till April 2017. From November 2018 she is a supervisory board chair of The Official Gazette of the Republic of Slovenia Ltd., from September 2018 she is member of Remuneration committee of Bank Assets Management Company (BAMC, d.d.) and from 2013 member of Supervisory Board accreditation committee KAD d.d. (Pension Fund Management)
Specialties: Corporate Governance; non-executive director; board effectiveness consultant; lecturer, moderator and facilitator on panels and workshops; NGO management; building up CG institutes.
*
Novosti zakonske regulative na področju zakonodaje, ki ureja spolno zastopanost v upravah in nadzornih svetih v EU
doc. dr. Anja Strojin Štampar
doc. dr. Anja Strojin Štampar
doc. dr. Anja Strojin Štampar je doktorica znanosti s področja prava z opravljenim pravniškim državnim izpitom ter magistra ekonomskih ved z večletnimi izkušnjami v pravosodju in gospodarstvu. Trenutno je odvetnica v odvetniški pisarni Jadek & Pensa.
Po zaključenem dodiplomskem študiju na Pravni fakulteti Univerze v Ljubljani je opravila podiplomski študij s področja mednarodnega gospodarskega prava (LL.M.) na Univerzi McGill v Montrealu, na Ekonomski fakulteti Univerze v Ljubljani pa je v letu 2014 zaključila tudi mednarodni MBA program, ki ga je v letu 2017 nadgradila z bolonjskim magisterijem na študijskem programu poslovodenje in organizacija. V letu 2017 je prav tako doktorirala na Evropski pravni fakulteti na temo korporativnega upravljanja v delniških družbah z enotirnim sistemom upravljanja. Ima delovne izkušnje na področju korporativnega upravljanja, prodajnih postopkov finančnih naložb in korporacijskih prevzemov ter upravljanja premoženja. V več kot desetih letih delovanja na vodilnih delovnih mestih si je pridobila izkušnje z vodenjem družbe, vzpostavljanjem in razvojem delovnih procesov ter projektnim vodenjem. Aktivno se je udejstvovala tudi kot članica nadzornih svetov različnih družb, med drugim tudi kot predsednica nadzornega sveta družbe Aerodrom Ljubljana, d. d. Kot članica različnih delovnih skupin pri Združenju nadzornikov Slovenije je sodelovala pri pripravi priporočil dobre prakse korporativnega upravljanja (Praktični napotki za nadzorne svete pri kadrovanju uprav, Priporočila za imenovanje, odpoklic in ureditev prejemkov članov uprav, Smernice za delovanje upravnih odborov, Priporočila dobre prakse sodelovanja delavcev pri upravljanju). Je avtorica več pisnih strokovnih prispevkov s področja korporativnega upravljanja, korporacijskega pravain upravljanja pokojninskih skladov ter predavateljica na strokovnih seminarjih. Na Evropski pravni fakulteti Nove Univerze je habilitirana kot docentka za civilno in gospodarsko prava ter predava gospodarsko in pogodbeno pravo.
11.40
Okrogla miza: Kako do spolne uravnoteženosti na pozicijah odločanja?
Tomaž Žnidarič, direktor Ljubljanskih mlekarn;
Gorazd Podbevšek, predsednik Združenja nadzornikov Slovenije;
mag. Barbara Žibret Kralj, odgovorna partnerica družbe Deloitte za Slovenijo.
Moderatorka: Vesna Sodnik, direktorica Besede.
Gorazd Podbevšek
Gorazd Podbevšek
Gorazd Podbevšek je korporacijski pravnik in uveljavljen strokovnjak s področja korporativnega upravljanja in delovanja nadzornih svetov, ki deluje v zasebnem podjetju RMG, d.o.o. in predsednik ZNS.
Z ZNS je začel tesneje sodelovati že leta 2003 kot avtor prvega Kodeksa upravljanja javnih delniških družb ob vstopu Slovenije v EU. Kasneje je z ZNS sodeloval predvsem kot redni predavatelj na izobraževanjih za nadzornike. V ZNS se je včlanil leta 2009 in pridobil Certifikat ZNS.
Kot strokovnjak se je v delo združenja vključeval tudi kot član različnih delovnih skupin in soavtor mnogih avtonomnih pravnih virov s področja upravljanja družb. Leta 2013 je postal predsednik Strokovnega sveta ZNS in od takrat je združenje strokovno predstavljal tudi v razmerju do drugih deležnikov in javnosti. Leta 2019 je postal član UO ZNS. Leta 2019 ga je Vlada RS imenovala v Svet za korporativno upravljanje. V začetku junija 2020 je postal član UO ecoDa v Bruslju, ki predstavlja krovno konfederacijo evropskih združenj, katere član je ZNS. Od junija 2020 je predsednik Združenja nadzornikov Slovenije.
V tem času je pridobival tudi praktične izkušnje iz delovanja v nadzornih svetih in upravnih odborih. Vidni pretekli nadzorniški funkciji sta predsedovanje NS družb NLB d.d. in HIT d.d. Trenutno je predsednik nadzornega sveta SŽ ŽGP d.o.o.
mag. Barbara Žibret Kralj
mag. Barbara Žibret Kralj
Barbara Žibret Kralj, je diplomirala na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Je dobitnica fakultetne Prešernove nagrade in nagrade Banke Slovenije. Izkušnje iz področja financ je pridobivala na University of Glasgow. Na ekonomski fakulteti v Ljubljani je zaključila magistrski študij in pridobila naziv magistrica znanosti. Barbara je sodelovala kot asistentka na Ekonomski fakulteti v Ljubljani na katedri za računovodstvo in revizijo.
Barbara je bila članica posebne ekspertne skupine v okviru Deloitte Srednja Evropa, ki revizijskim skupinam družbe svetuje in je odgovorna za zapletenejša vprašanja, ki se pojavljajo v okviru Mednarodnih standardov računovodskega poročanja. Kot pooblaščena revizorka je registrirana pri Slovenskem inštitutu za revizijo in ima več kot 15 let izkušenj v zunanji reviziji. Pri revidiranju se je specializirala za večje skupine podjetji in zavarovalniški sektor ter je sodelovala pri reviziji številnih projektov v zasebnem in javnem sektorju.
Tomaž Žnidarič
Tomaž Žnidarič
Tomaž Žnidarič vodi Ljubljanske mlekarne od leta 2015. Največji slovenski mlekarni, ki odkupuje izključno slovensko mleko in je članica največjega svetovnega mlekarskega podjetja, skupine Lactalis, se je pridružil po uspešnem vodenju sestrskega podjetja v Bosni in Hercegovini. Mlekarski industriji je zapisan že več kot 15 let in o njej pravi, da je panoga mnogih presenečenj, zaradi občutljivosti temeljne surovine pa zahteva skorajda filigransko načrtovanje in hitre reakcije. Že tradicionalno visoki standardi kakovosti in tehnološka dovršenost proizvodnje v Ljubljanskih mlekarnah so mu pomagali, da je mlekarna pod njegovim vodstvom okrepila mednarodno vlogo s strateškim fokusom na projektih z višjo dodano vrednostjo.
12.30
Zaključek
* Organizator si pridržuje pravice do spremembe programa.
Webinar bo potekal v sodelovanju z Združenjem Manager.
Udeležba je brezplačna za člane ZNS s poravnano članarino ter možna samo ob predhodni prijavi. Plačilo članarine lahko preverite z vpisom vašega uporabniškega imena in gesla na članskih straneh.
Prijavite se lahko do zasedbe mest oz. najkasneje do četrtka, 3. marca 2022 na povezavi: TUKAJ