Sprejeta novela ZGD-1M

25. 11. 2024
Zakonodaja

Državni zbor RS je 22. novembra 2024 sprejel novelo Zakona o gospodarskih družbah (Uradni list RS, 102/224), ki prinaša večjo preglednost poslovanja, spodbujanje družbene odgovornosti in boljše korporativno upravljanje. Novela temelji na uskladitvi z evropskimi direktivami ter vključuje poročanje o davčnih in trajnostnih podatkih, spodbujanje spolne raznolikosti v organih vodenja in nadzora ter razbremenitev določenih gospodarskih subjektov.

Novosti naj bi prispevale k trajnostni rasti in izboljšanju poslovnega okolja v Sloveniji. S temi spremembami Slovenija krepi preglednost poslovanja družb, spodbuja družbeno odgovornost in izboljšuje korporativno upravljanje, kar prispeva k trajnostni rasti in boljšemu poslovnemu okolju.

Ključne novosti novele ZGD-1M:

  • Javno poročanje za multinacionalne družbe: Z novelo ZGD-1M na podlagi direktive o javnem poročanju po državah spodbujati gospodarstvo k povečanju preglednosti v zvezi z dejavnostmi določenih večjih obvladujočih družb in družb, ki niso v skupini, katerih prihodek v dveh preteklih zaporednih poslovnih letih obakrat presega 750.000.000 eurov in ki multinacionalno poslujejo. K poročanju bodo zavezane tudi njihove srednje in velike družbe ter podružnice.
  • Poročanje o trajnostnosti: določen je širši obseg zavezancev za poročanje (vse velike družbe ter vse srednje in majhne družbe, ki kotirajo na borzi - razen mikro družb), širši obseg in vsebina informacij, o katerih se mora poročati, ter tudi večji nadzor nad vsebino poročanja s strani revizorjev. Ta poročila bodo nadomestila dosedanje izjave o nefinančnem poslovanju in bodo obsežnejša, pripravljena v enotni elektronski obliki na podlagi standardov trajnostnega poročanja, sprejetih s strani Evropske komisije. To bo izboljšalo primerljivost informacij različnih gospodarskih subjektov.
  • Uravnoteženost spolov: Velike borzne družbe in velike družbe, v katerih ima država ali lokalna skupnost večinski delež, bodo morale doseči vsaj 40-odstotno zastopanost manj zastopanega spola v organih nadzora ali vsaj 33-odstotno zastopanost manj zastopanega spola skupno med člani organov vodenja in nadzora. Novela ZGD-1M določa, da družbe zavezanke same določijo, kateri delež bodo dosegle in sicer v politiki raznolikosti, ki jo sprejeme nadzorni svet. Družbe bodo morale poročati o doseženih deležih zastopanosti spolov in o ukrepih v primeru nedoseganja zastavljenih ciljev.
  • Prerazvrščanje družb po velikosti: na podlagi direktive glede razvrščanja in prerazvrščanja družb po velikosti novela ZGD-1M usklajuje merila za določanje velikosti družb zaradi učinkov inflacije v zadnjih letih. S spremembo meril za določitev velikosti družb se bo zmanjšalo področje uporabe glede priprave, revizije in objave poročil ter se bo zmanjšalo število družb, ki bodo morale poročati, kar bo pozitivno vplivalo nanje z vidika zmanjšanja bremen in stroškov.

Spletni seminar je namenjen ključnim spremembam, ki jih prinašata noveli Zakona o gospodarskih družbah (ZGD-1M) in Zakona o revidiranju (ZRev-2C). Spremembe pomembno vplivajo na korporacijsko upravljanje, predvsem z vidika odgovornosti do trajnostnega delovanja in trajnostnega poročanja ter spremembe obsega subjektov javnega interesa in merila velikosti gospodarskih družb.

Na ZNS smo za prehodno obdobje do uveljavitve novele ZGD -1M, izdali Priporočilo ZNS glede imenovanja revizorja za dajanje zagotovil glede poročila o trajnostnosti. V vmesnem času je namreč že začel veljati ZRev-2C, ki v slovenski pravni red prenaša določbe direktive CSRD glede ureditve dajanja zagotovil revizorjev pri poročilih o trajnostnosti in obsega SJI. Nova definicija subjektov javnega interesa (SJI) se tako z uveljavitvijo ZRev-2C uporablja že v letu 2024 in lahko vpliva ureditev korporacijskega upravljanja. V zvezi s tem smo na ZNS izdali tudi Priporočilo ZNS glede družb, ki po noveli ZRev-2C niso več subjekti javnega interesa.



 


Nazaj

Sorodne novice

POSNETEK WEBINARJA: Kaj morajo nadzorni organi vedeti o vzrokih, posledicah in fazah razvoja krize v družbah, ki jih nadzirajo

POSNETEK WEBINARJA: Kaj morajo nadzorni organi vedeti o vzrokih, posle

V spletni knjižnici sta članom na voljo gradivo in posnetek webinarja.

Preberi več

05. 12. 2024 Dogodki, Izobraževanje
Čestitamo novim imetnikom Certifikata ZNS

Čestitamo novim imetnikom Certifikata ZNS

Uroš Brežan, mag. Andrej Ivanc, Ivanka Kramer, Elena Mahne, Mateja Stevanovič in Maja Šerjak.

Preberi več
04. 12. 2024 Certifikat ZNS
PRENOVLJEN Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb

PRENOVLJEN Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb

stopa v veljavo s 1. januarjem 2025.

Preberi več
04. 12. 2024 Sporočila za javnost, Knjižnica
Gradivo iz izobraževanja Upravljanje ESG in trajnostnosti

Gradivo iz izobraževanja Upravljanje ESG in trajnostnosti

je na voljo članom v spletni knjižnici.

Preberi več
28. 11. 2024 Dogodki, Izobraževanje

Postanite član ZNS in si zagotovite številne prednosti:

  • vse strokovne vire, ki so potrebni za vaše delo,
  • gradiva in posnetke izobraževanj,
  • hitro strokovno pomoč in dostop do zbirke pravnih nasvetov,
  • obveščanje o domačih in mednarodnih novostih, strokovnih stališčih ZNS, odprtih javnih pozivih za članstvo v nadzornih svetih ali komisijah,
  • udeležba na brezplačnih članskih dogodkih in znižana kotizacije za izobraževanja.

Člane spodbujamo k strokovnemu razvoju in spoštovanju profesionalne etike.

Več o članstvu

Slika 1
Slika 1
Slika 1
Slika 1

Združenje nadzornikov Slovenije v številkah 2023

729

članov

13

korporativnih članov

661

imetnikov Certifikata ZNS

3273

imetnikov Potrdila za nadzornike

48 izobraževanj

1093

udeležencev izobraževanj