Namen programa
Vse deležnike korporacijskega upravljanja seznaniti na splošno s tem kaj je korporacijsko upravljanje in zakaj je pomembno, z namenom in uporabo kodeksov korporacijskega upravljanja ter s priporočeno prakso korporacijskega upravljanja za občinska podjetja kot je zbrana v Kodeksu upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti. Del izobraževanja bo namenjen posebnostim upravljanja gospodarskih javnih služb v teh podjetjih.
Izobraževanje je komplementarno Izobraževanju za nadzornike za pridobitev potrdila o usposobljenosti za delo članov nadzornega sveta in drugim izobraževanjem ZNS s področja upravljanja družb.
Kodeks upravljanja za družbe s kapitalsko udeležbo lokalnih skupnosti
Kodeks je stopil v veljavo s 1. 1. 2023 in za družbe v lasti lokalnih skupnosti, ki so zavezane revidiranju, predstavlja nov referenčni kodeks upravljanja za pripravo izjave o upravljanju. Njegov namen je deležnikom upravljanja občinskih podjetij predstaviti dobro prakso upravljanja teh družb, ki naj bi jo v čim večji meri glede na posebnosti družbe vpeljale v prakso upravljanja.
Komu je program namenjen?
Program namenjen vsem deležnikom korporacijskega upravljanja v občinskih podjetjih med njimi:
- članom nadzornega sveta;
- poslovodstvom;
- županom, podžupanom;
- občinskim svetnikom;
- sekretarjem nadzornega sveta;
- predstavnikom strokovnih služb.
Strokovni izvajalci:
- mag. Polona Pergar Guzaj, preizkušena notranja revizorka, CIA, CFE, CRMA, CFSA; 4E, pomoč pri upravljanju organizacij in obvladovanju prevar, d.o.o.
- Gorazd Podbevšek, korporacijski pravnik in predsednik ZNS
- dr. Andreja Primec, izredna profesorica, Ekonomsko-poslovna fakulteta, UM
Program
15. 05. 2024
- Kaj je korporacijsko upravljanje in zakaj je pomembno?
- Pomen in uporaba kodeksov – princip 'spoštuj ali pojasni', izjava o upravljanju in razkritja odstopanj od kodeksa, transparentnost poslovanja.
- Akt o ustanovitvi.
- Odnosi z deležniki.
- Strateški cilji družbe.
- Trajnost.
- Politika raznolikosti; enakopravna obravnava družbenikov; skupščina.
- Gospodarske javne službe (pojem, pravni viri).
- Izvajanje gospodarskih javnih služb (javna podjetja).
- Trajnostno korporativno upravljanje in trajnostno poročanje občinskih podjetij po določbah zakonodaje EU in slovenske zakonodaje.
- Lojalnost družbi in prepoved konkurence, posli s povezanimi osebami.
- Neodvisnost in upravljanje nasprotij interesov.
- Usposabljanje organov vodenja in nadzora.
- Organ nadzora: sestava in imenovanje članov organov nadzora; delovanje in prejemki organa nadzora; postopek izbire kandidatov za člane organa nadzora; predsednik organa nadzora; sekretar nadzornega sveta.
- Organ vodenja: sestava in imenovanje članov organa vodenja; obveščanje organa nadzora; delovanje organa vodenja; prejemki članov organa vodenja.
- Sistem notranjih kontrol in upravljanje tveganj: Zakaj je sistematično upravljanje tveganj pomembno? Kako implementirati učinkovit sistem upravljanja tveganj in ga povezati z doseganjem ciljev? Zakaj je čvrst sistem notranjih kontrol pomemben?
- Notranja revizija: Kdaj je notranja revizija potrebna oz. smiselna? Kako določiti primeren obseg notranje revizije in kako jo organizirati? Kako sodelovati z notranjo revizijo?
- Zunanja revizija: Postopek izbire revizorja; Način poteka revizije in vloge deležnikov.
- Revizijska komisija: Vloga revizijske komisije; Sestava revizijske komisije; Delovanje revizijske komisije; Poročanje o delu revizijske komisije in sodelovanje z nadzornim svetom.