Konferenca korporacijskega upravljanja je tradicionalen dogodek, kjer enkrat letno predstavljamo aktualne teme v Sloveniji in mednarodne trende s področja korporacijskega upravljanja.
Na letošnji Konferenci korporacijskega upravljanja, ki je potekala 8. novembra 2024, smo razpravljali o tem, kaj pomeni dobro vodenje nadzornega sveta. V kodeksih je to sicer zapisano predvsem kot seznam nalog in dolžnosti, vendar pa je manj pozornosti namenjene temu, kakšen naj bi bil dober predsednik nadzornega sveta. Čeprav morda intuitivno prepoznamo, kdo je dober predsednik, pogosto ne znamo strukturirano pojasniti, zakaj.
Po drugi strani pa neučinkovite predsednike prepoznamo zlahka in običajno lažje pojasnimo, kaj pri njihovem vodenju ne deluje. Na konferenci smo o tej temi razpravljali nekoliko drugače, pri čemer smo se osredotočili tudi na mehke veščine in manj znane vidike vodenja.
Mag. Irena Prijović, izvršna direktorica Združenja nadzornikov Slovenije, je predstavila, kako lahko nadzorni svet učinkovito deluje kot celota in kako prepoznati nezdravo dinamiko na sejah nadzornega sveta.
Mag. Primož Karpe, predsednik nadzornega sveta NLB d.d., pa je spregovoril o tem, kaj pomeni dobro vodenje nadzornega sveta ter kako njegovo delovanje vpliva na sodelovanje z upravo družbe. V nadaljevanju se jima je v pogovoru pridružil še Benjamin Jošar, predsednik uprave Triglav Skladi d.o.o., in razvila se je zanimiva razprava o tem, kakšni so dobri nadzorni sveti in kaj jih razlikuje od povprečnih.
V drugem delu konference smo se osredotočili na izzive upravljanja skupin podjetij. V Sloveniji obstaja relativno veliko skupin podjetij, ki sodijo med najpomembnejša podjetja na trgu kapitala. Poleg tega več pomembnih skupin spada med nejavne družbe; nekatere med njimi so se lastniško konsolidirale in umaknile s trga kapitala. Skupine podjetij so tako v Sloveniji kot tudi globalno eni najvidnejših akterjev v ekonomiji regije. Kljub temu pa priporočila dobre prakse za njih zaostajajo za razvojem kodeksov korporacijskega upravljanja.
V Združenju nadzornikov Slovenije (ZNS) smo se zato odločili oblikovati priporočila dobre prakse, ki bodo temeljila na mednarodnih standardih in izzivih iz domače prakse ter bodo v pomoč skupinam podjetij pri notranjem upravljanju. Na konferenci je Lea Peček, odvetnica in partnerka v Odvetniški družbi Peček Škrbec, o.p. d.o.o., predstavila rezultate ankete med skupinami podjetij glede njihovih najpomembnejših izzivov. V nadaljevanju sta se ji pridružila še Timotej Lapajne, direktor Pravnih zadev v Telekomu Slovenije d.d., in Gorazd Podbevšek, član uprave Slovenskih železnic d.o.o. ter predsednik Združenja nadzornikov Slovenije. Z nami sta delila svoje praktične izkušnje upravljanja skupin podjetij.
Tudi letošnjo konferenco smo zaključili v prijetnem vzdušju in sproščenem druženju, kjer so imeli udeleženci priložnost izmenjati svoje izkušnje ter poglede na aktualne izzive korporativnega upravljanja.
Gradivo:
Najlepša hvala pokroviteljem
Konference korporacijskega upravljanja 2024!
Zlati pokrovitelj: Športna loterija, d.d.
Srebrni pokrovitelj: SID - Slovenska izvozna in razvojna banka, d.d.
Bronasti pokrovitelji: DRI upravljanje investicij, d. o. o., Kapitalska družba, d. d., Krka, d.d. in Slovenske železnice, d.o.o.
Podporni pokrovitelj: GEN energija, d.o.o.
Nazaj
Sorodne novice
POSNETEK WEBINARJA: Kaj morajo nadzorni organi vedeti o vzrokih, posle
V spletni knjižnici sta članom na voljo gradivo in posnetek webinarja.
Čestitamo novim imetnikom Certifikata ZNS
Uroš Brežan, mag. Andrej Ivanc, Ivanka Kramer, Elena Mahne, Mateja Stevanovič in Maja Šerjak.
Preberi večPRENOVLJEN Slovenski kodeks upravljanja javnih delniških družb
stopa v veljavo s 1. januarjem 2025.
Preberi večGradivo iz izobraževanja Upravljanje ESG in trajnostnosti
je na voljo članom v spletni knjižnici.
Preberi več