Pred vami je poročilo o napredku glede doseganja spolne raznolikosti v organih vodenja in nadzora na dan 31. 12. 2022, ki ga redno pripravljamo skupaj s partnerjem Deloitte Slovenija in spremljamo stanje v 55 družbah, na katere se nanaša pobuda 40/33/2026.
V njem smo predstavili podatke za zadnje obdobje od 1. 9. do 31. 12. 2022, v katerem so bile v 22 družbah spremembe v organih vodenja in nadzora in s tem priložnost za izboljšanje in ohranjanje uravnotežene spolne zastopanosti v organih. Pogledali smo, ali so se približale ciljem iz pobude 40/33/2026:
- 4 družbe so napredovale in ena izmed njih zdaj dosega cilje iz pobude (HIT d.d.);
- 10 družb je kljub možnosti za približevanje ciljem iz pobude ohranilo obstoječe stanje in med njimi le 4 že dosegajo cilje iz pobude (Cetis d.d., Koto d.d., Unior d.d., Uradni list d.o.o.);
- 8 družb je nazadovalo in med njimi 3 družbe zdaj več ne dosegajo ciljev iz pobude (NLB d.d., Geoplin d.d., Casino Bled d.d.).
V skupnem vzorcu 55 družb je na dan 31.12.2022 le 18 družb dosegalo cilje iz pobude, medtem ko jih je 8 še vedno brez spolne raznolikosti: 7 jih nima žensk in 1 nima moških v organih vodenja in nadzora.

Le 18 izmed 55 družb na dan 31. 12. 2022 dosega cilje iz pobude 40/33/2026 in pravkar sprejete evropske direktive za uravnoteženo zastopanost spolov.
Naj spomnimo, da je v času od zadnjega poročanja o spremljanju ciljev iz pobude 40/33/2026, Evropski parlament 22. novembra lani sprejel Direktivo o zagotavljanju uravnotežene zastopanosti spolov v upravnih odborih družb, ki kotirajo na borzi in s tem povezanih ukrepih. Javne delniške družbe v EU morajo tako sprejeti ukrepe, da bi do 30. junija 2026 uresničile minimalni cilj, 40 % zastopanost manj zastopanega spola med neizvršnimi direktorji oziroma direktoricami ali 33 % zastopanost med vsemi člani oziroma članicami upravnega odbora.
Združenje Manager in Združenje nadzornikov Slovenije sta MGRT, ki je pristojno ministrstvo za prenos te direktive v nacionalno zakonodajo, že predstavila Pobudo za zakonsko ureditev uravnoteženosti spolov v poslovodnih in nadzornih organih gospodarskih družb. Obe združenji se zaradi majhnosti trga kapitala oz. majhnega števila družb, ki kotirajo na borzi, zavzemata za razširitev obsega družb pri prenosu direktive v nacionalno zakonodajo, saj imajo države članice možnost, da to storijo.
Čaka nas še nekaj dela pri pripravi nacionalne zakonodaje, še več pa v praksi, da bomo direktivi in njenim ciljem do sredine leta 2026 lahko zadostili.
Povezane vsebine
Nazaj
Sorodne novice

Ustavno sodišče odpravilo začasno zadržanje vladnega zakona o RTV Slov
ZNS je predlagatelj enega člana finančnega odbora RTVS.
Preberi več
GRADIVO iz seminarja Kibernetska realnost - razvoj kompetenc za nadzor
...v spletni knjižnici ZNS
Preberi več
Stališče ZNS glede dobre prakse oblikovanja dokumenta politike prejemk
Preberi več
Davčna obravnava polic za zavarovanje odgovornosti organov vodenja in
Novo mnenje FURS...
Preberi več