Integriteta je neločljivo povezana z dobrovernimi prijavitelji nepravilnosti, prijavitelji pa so ključni pri odkrivanju kršitev integritete. Oboje pa je bistveno za uspešno preprečevanje korupcije, je bilo ključno sporočilo včerajšnjega (5. december) osrednjega dogodka Tedna preprečevanja korupcije v organizaciji Komisije za preprečevanje korupcije. »Ker je integriteta predpogoj za zaupanje, vodenje z dobrim zgledom in pristno zaščito prijaviteljev, je ključno, da ni zgolj standard v zakonu, ampak da to postane tudi v praksi,« je izpostavil predsednik Komisije za preprečevanje korupcije dr. Robert Šumi.
Na dogodku "Prijavitelji kot ključni akterji integritetne družbe" so ugledni strokovnjaki spregovorili o prijaviteljih, njihovi zaščiti in zakonodaji, ki jo ureja, ter o ključni vlogi prijaviteljev pri odkrivanju kršitev integritete, kot jo opredeljuje Zakon o integriteti in preprečevanju korupcije. Da je izrednega pomena preventivno delo in kontinuirano ozaveščanje so se strinjali tudi sogovorniki na okrogli mizi, kjer je sodelovala tudi mag. Irena Prijović, izvršna direktorica ZNS in še posebej poudarila, da je v kadrovskih postopkih ocenjevanje integritete posameznika najtežja in najbolj zahtevna naloga.
Predstavila je tudi svojo izkušnjo s prijavo nepravilnosti, sicer v času, ko zakona o zaščiti prijaviteljev še ni bil v veljavi. Kot prva nadzornica Uradnega lista je namreč prejela klic takratnega generalnega sekretarja LMŠ, ki je izrazil pričakovanje o ozboru kandidata na razpisu za direktorja Uradnega lista. KPK je v postopku ugotovila, da je bilo njegovo ravnanje neetično in da predstavlja kršitev integritete. Kot pomembno novost v zakonu o zaščiti prijaviteljev je izpostavila ureditev, po kateri je tudi Slovenski državni holding (SDH) postal organ za zunanjo prijavo. Od njene prijave nepravilnosti je bilo, po njeni oceni, veliko energije vložene v izobraževanje o tem, kaj pomeni prijava in kakšne so posledice razkritja. Povedala je tudi, da sama v času prijave pravzaprav ni razumela, da je žvižgačka. Združenje nadzornikov Slovenije pa je kasneje v sodelovanju s KPK pripravilo tudi protokol za ravnanje v takih primerih: Protokol za ravnanje članov nadzornih svetov ob izvajanju političnih in drugih pritiskov ter neetičnem vplivanju na neodvisno odločanje
Posnetek dogodka in razprave je na voljo na povezavi >>> POSNETEK
Protokol za ravnanje članov nadzornih svetov ob izvajanju političnih in drugih pritiskov ter neetične ...
PRENOVA 2024
Če smo kot člani nadzornih svetov predmet pritiska, vplivanja ali d ...
Poglej dokumentNazaj
Sorodne novice
48 % družb še vedno ne dosega nobenega izmed ciljev spolne raznolikost
Poročilo o napredku.
Preberi večPOSNETEK WEBINARJA: Kako ravnati in kako smo kot nadzorniki zaščiteni
... v videoteki.
Preberi večGradivo iz seminarja Kibernetska sedanjost - razvoj kompetenc za nadzo
..,je na voljo v spletni knjižnici.
Preberi večGradivo iz seminarja Vse o enotirnem sistemu upravljanja
.. je v knjižnici na voljo članom ZNS.
Preberi več